نسل پنجم شبکه موبایل چیست؟

در این صفحه شما با نسل پنجم شبکه موبایل آشنا خواهید شد. شبکه نسل پنجم فراتر از صرف سرعت بالاتر است. این نسل یک انقلاب صنعتی جدید محسوب می‌شود. این نسل به زودی دنیا را تغییر می‌دهد همچنانکه نیروی بخار، برق، و فناوری اطلاعات قبلا دنیا را دگرگون کرده‌اند.

Odoo • Image and Text
مارتین کوپر مخترع تلفن همراه

در این صفحه شما با شبکه نسل پنجم شبکه همراه و کاربردهای آن آشنا خواهید شد. قبل از هر چیز لازم است بدانید که این نسل صرفا یک نسل جدید ار نسل‌های شبکه تلفن همراه نیست، بلکه یک انقلاب صنعتی جدید است و دنیا را به کلی تغییر خواهد داد همچنانکه نیروی بخار، برق، و فناوری اطلاعات دنیا را دگرگون کردند.

برای درک این موضوع شما باید با نسل‌های شبکه همراه و مفهومی به نام اینترنت اشیا (آی او تی) آشنا شوید. فناوری موبایل در سوم آوریل سال 1973 پا به عرصه وجود نهاد، وقتی که مارتین کوپر از شرکت موتورولا در وسط منهاتن ایستاد و با رقیبش در آزمایشگاه بل در نیوجرسی ارتباط برقرار کرد. این وسیله همچون تلفن‌های معمولی نبود که "ثابت" بودند و برای اتصال به هم به سیم‌کشی وابسته بودند، در نتیجه "موبایل" (به معنی "متحرک") خوانده شدند. پروتوکولی به نام  AMPS  (مخفف  Advanced Mobile Phone System ) ابداع شد، و در این نسل از شبکه همراه پیاده‌سازی شد. با این سیستم شما تنها قادر بودید که در حوزه یک دکل مخابراتی مکالمات صوتی داشته باشید. در نتیجه در مورد آنچه و آنجا که فرستاده می‌شد محدودیت وجود داشت. همچنین محدودیت‌های دیگری هم وجود داشت، شما تنها می‌توانستید 20 دقیقه مکالمه داشته باشید، و برای مکالمه مجدد بعد از این مدت لازم بود حدود 10 ساعت تلفن را به شارژ بزنید.

سپس نسل دوم با قابلیت‌های جدید پا به عرصه وجود نهاد. این نسل، بر خلاف نسل اول که آنالوگ بود، دیجیتال بود. به عبارت دیگر نسل اول برای انتقال صوت از امواج آنالوگ استفاده می‌کرد، اما نسل دوم از امواجی استفاده می‌کرد که دنباله‌ای از صفر و یک ها را منتقل می‌کردند. این ویژگی نسل دوم را قادر می‌ساخت که علاوه بر صوت انواع اطلاعات همچون متن را هم منتقل کنند. اما در این نسل سرعت انتقال اطلاعات کم بود. نسل سوم سرعت بیشتر را به ارمغان آورد و زمینه را برای موبایل‌های هوشمند چندکاره مهیا ساخت. این مسیر در نسل چهارم بیشتر در پیش گرفته شد و موبایل‌ها بیش از پیش هوشمند و چندکاره شدند .

Odoo • Text and Image
Odoo • Image and Text

اخیرا نسل پنجم شبکه موبایل پا به عرصه وجود نهاد، اما این بار دگرگونی محدود به حوزه فناوری موبایل نبود. بلکه از این بسیار فراتر بود. این دگرگونی فراتر از دگرگونی در وسایل موبایل بود که برای ارتباط بین انسان‌ها ساخته شده بودند. بلکه در ارتباط هر چیزی با هر چیزی دگرگونی ایجاد شد، از چیزهایی کوچک همچون یک قرص گرفته تا چیزهایی بزرگ همچون یک هواپیما. نسل پنجم نقش ستون فقرات این اینترنت اشیا را بازی می‌کند. سرعت بسیار بالا و تأخیر بسیار پایین این نسل را برای استفاده در اینترنت اشیا ایده‌آل می‌سازد .