انقلاب صنعتی چهارم

احتمالا شما تا بحال مطالبی را در مورد ماشین بخار و انقلاب صنعتی‌ای که به وجود آورد خوانده‌اید،‌ همچنین قبول دارید که انقلاب‌های صنعتی بعدی با فراگیری صنعت برق و فناوری اطلاعات به وجود آمد. در این صفحه شما با انقلاب صنعتی چهارم که با عنوان  Industry 4.0  شناخته می‌شود آشنا خواهید شد.

انقلاب صنعتی اول وقتی اتفاق افتاد که توماس سیوری اولین ماشین بخار تجاری را اختراع کرد،‌ همان چیزی که منبع نیرو را در کارخانه‌ها از انسان‌ها به موتورها تغییر داد. دومین انقلاب صنعتی وقتی بود که برق در مقیاس بزرگ به کار رفت و خطوط تولید و مونتاژ انبوه به وجود آمد. انقلاب سوم وقتی بود که کامپیوترها در صنعت به کار رفت و خودکارسازی در مقیاس بزرگ در صنعت‌های مختلف به کار رفت.

Odoo • Text and Image
Odoo • Image and Text

امروزه انقلاب صنعتی دیگری در حال رخ دادن است اما بسیاری از ما از آن بی‌خبر هستیم: انقلاب صنعتی چهارم یا  Industry 4.0  که با اینترنت اشیا و نسل پنجم به حقیقت می‌پیوندد.

اینترنت اشیا در حال متحول کردن روش انجام تسک‌ها، متصل کردن تمامی چیزها به هم، و افزودن هوشمندی و همکاری بین چیزهایی است که در غیر این صورت گنگ و بی‌جان هستند.

نسل پنجم کاتالیزور این روند است. سرعت فوق العاده بالا و تأخیر فوق العاده پایین شبکه‌های بیسیم فایو جی به زودی رؤیای اینترنت اشیا را به حقیقت مبدل می‌کند.